Как да подготвите тялото си за успешно зачеване?
Все повече жени и двойки осъзнават значението на подготовката на тялото за зачеване и се стремят да подобрят своята плодовитост по естествен начин. Според специалистите, около 60% от двойките, които търсят помощ, искат да постигнат естествено зачеване, като подобрят своето репродуктивно здраве.

Статията е подготвена от:
Алисон Когой – лицензирана консултантка по естествена плодовитост с дългогодишен опит, системно-релационен терапевт, дипломирана медицинска сестра и лектор.

Замисляли ли сте се някога: „Ще можем ли да имаме деца?“ Или пък: „Ще могат ли нашите деца да имат свои деца?“ Днес зачеването и износването на дете е предизвикателство за много двойки. В развитите страни всеки шести партньорски съюз се сблъсква с трудности при постигане на бременност. Според официалната медицина, състоянието, при което двойка не успява да зачене след една година незащитени полови контакти, се нарича безплодие. Статистиките също така разкриват тревожна тенденция – всяка четвърта бременност завършва преждевременно, било то със спонтанен аборт или мъртвородено дете.

За да увеличат шансовете си за успешно зачеване, двойките трябва да подготвят телата си за този важен момент. Тази подготовка е от ключово значение не само за зачеването, но и за самата бременност и периода след раждането. В следващите редове ще разгледаме шест важни аспекта, които е добре да бъдат подобрени, преди да започнете активно да работите върху зачеването. Здравословният начин на живот играе основна роля за успешна бременност. Това включва: здравословно и балансирано хранене, редовна физическа активност, управление на стреса, отказ от вредни навици и правилен контрол върху хроничните заболявания.


Здравословни хранителни навици

Тук няма да говорим за диети, които магически ще ви направят "по-плодовити". Различните диети не са еднакво ефективни за всеки, а освен това често се връщаме към старите си навици веднага след като приключим с тях.


Храненето трябва да бъде разнообразно и пълноценно. То трябва да включва: достатъчно количество здравословни мазнини, калории, белтъчини и протеини, сложни въглехидрати, фибри, ферментирали храни, плодове, зеленчуци, билки и подправки. Добре е да избягвате: прости въглехидрати и захар, сладки напитки, солени закуски, мазни и бързи храни, готови храни, съхранявани в пластмасови опаковки. Освен това, е важно храненията да са равномерно разпределени през целия ден, като включват между 3 и 6 малки или по-големи порции. Този начин на хранене помага за поддържане на стабилни нива на инсулин в кръвта, което от своя страна благоприятства баланса на половите хормони.

Ако се сблъсквате със специфични проблеми или хронични заболявания, е препоръчително да се консултирате индивидуално със специалист. Той ще ви даде подходящи съвети и подкрепа, съобразени с вашето състояние, нужди и цели.


Физическа активност

Телесното тегло и физическата активност играят ключова роля за репродуктивното здраве и това важи и за двата пола. Шансовете за успешно зачеване са по-високи, когато телесното тегло е в здравословни граници спрямо ръста на човек.Оптималният индекс на телесна маса (ИТМ) е между 19 и 25, което осигурява добри условия за репродуктивната система и общото здраве. 

Жените с наднормено тегло са по-податливи на нарушения на хипоталамо-хипофизно-яйчниковата ос, което често води до менструални проблеми – нередовен цикъл, болезнена менструация, обилни кръвотечения или липса на овулация.Наднорменото тегло често е свързано и с: дисбаланс в кръвната захар, прекомерно производство на естроген, което затруднява съзряването на яйцеклетките (липса на овулация) и неправилно удебеляване на ендометриума, което пречи на оплодената яйцеклетка да се имплантира в маточната лигавица. Наднорменото тегло често се свързва и със синдрома на поликистозните яйчници (СПКЯ) – състояние, което значително усложнява зачеването и може да е основна причина за репродуктивни затруднения.

Проблемът може да възникне и в обратната посока – при твърде ниско тегло или нисък индекс на телесна маса (ИТМ).При жени с ИТМ под 18 често се наблюдава липса на овулация и спиране на менструацията. Това се случва, защото количеството мастни клетки в тялото намалява дотолкова, че се прекратява производството на хормони, регулиращи функцията на яйчниците. Същият ефект може да бъде предизвикан и от:екстремни диети с много нисък прием на калории (под 1000 ккал на ден), прекомерно интензивни тренировки. При липса на овулация зачеването става невъзможно, а в тези случаи дори добавянето на хормони не води до подобрение.

Жените, които не са физически активни или са с наднормено тегло, трябва да обмислят въвеждането на физически упражнения поне три пъти седмично. Жените, които са интензивно физически активни, трябва да намалят физическата си активност.


Управление на стреса

Стресът често допринася за трудности при зачеването, особено при жените. Изследвания показват, че прекомерната експозиция на стрес може да удвои риска от проблеми със зачеването. Жените, подложени на висок стрес, имат два пъти по-малък шанс да заченат през следващата година в сравнение с тези, които не са изложени на стрес. При жени, които често или постоянно са под стрес, надбъбречните жлези са претоварени, тъй като непрекъснато произвеждат хормони, отговорни за реакцията „бий се или бягай“. Това може да наруши хормоналния баланс, необходим за нормалната функция на репродуктивната система.

Продължителното повишено производство на стресови хормони може да доведе до дисбаланс на половите хормони, което често води до нарушения в овулацията и други проблеми в репродуктивната система.Освен това, високите нива на кортизол могат бързо да отслабят имунната система, което допълнително затруднява шансовете за зачеване и засяга общото здраве.


Ако често сте под стрес или претоварени, отделяйте време няколко пъти седмично за дейности, които ще ви успокоят и ще ви откъснат от работата и грижите. Например: Разходка сред природата, редовна практика на медитация или йога, отпускаща вана. Също така, качественият и достатъчен сън е изключително важен. По време на сън се произвежда хормонът мелатонин, който играе ключова роля за правилното производство и баланса на половите хормони.



Вредни навици

Откажете се от тютюнопушенето и консумацията на алкохол, както и намалете приема на кофеин. 

Цигареният дим съдържа над 4000 химикала и е свързан с множество здравословни усложнения, включително сърдечно-съдови заболявания и хормонални нарушения.Проучванията показват, че пушачките имат по-висок риск от затруднения при зачеване в сравнение с непушачките. Често при тях се наблюдава:намален запас от яйцеклетки,липса на достатъчно плътна и качествена цервикална слуз,прекъсната или твърде кратка лутеална фаза в менструалния цикъл.Освен това, тютюнопушенето оказва негативно влияние върху функциите на фалопиевите тръби и матката, като увеличава риска от извънматочна бременност.

При жени и мъже, които често консумират алкохол, се наблюдават повече проблеми с зачеването в сравнение с тези, които го консумират умерено или рядко.Алкохолът допринася за натрупването на вредни вещества в организма, които тялото не успява да изхвърли своевременно.При жените това води до повишаване на нивата на естроген, което може да потисне овулацията.При мъжете алкохолът намалява подвижността на сперматозоидите и води до намаляване на техния брой.

Консумацията на кофеин е свързана с повишен риск от прекъсване на бременността. Освен това кофеинът намалява способността на организма да абсорбира желязо – ключов минерал за здрава бременност.Препоръчителната дневна доза кофеин е до 200 mg на ден, но още по-добър избор е замяната на кафето с безкофеиново кафе или вкусен чай.


Контролирайте здравословното си състояние

Ако страдате от диабет, високо кръвно налягане, заболявания на щитовидната жлеза, синдром на поликистозните яйчници (PCOS), ендометриоза или друго хронично заболяване, е важно да се консултирате с вашия лекар или гинеколог, преди да започнете да планирате бременност.Това не означава, че не можете да забременеете в такива случаи, но е важно заболяването ви да бъде добре контролирано. Терапията, препоръчана от вашия лекар, трябва да бъде съобразена с вашето състояние, изследванията ви да са в нормални граници, и да няма здравословни усложнения.

Приемът на определени медикаменти може да е несъвместим с бременността, затова е важно да обсъдите плановете си за зачеване с вашия лекар своевременно. Той може да прецени дали е необходимо терапията да бъде заменена или коригирана, за да осигури безопасни условия за вас и бъдещото бебе.


Започнете да проследявате менструалния си цикъл

Опознайте и разберете по-добре своя менструален цикъл! Да, точно така. Чрез наблюдение на индикатори за плодовитост като вагинален секрет, измерване на базалната температура, самоизследване на шийката на матката или използване на тестове за овулация, можете да определите своето плодородно прозорче и да предвидите времето на овулация.Планирането на интимност в този период значително увеличава шансовете за успешно зачеване. Познаването на цикъла ви дава контрол и възможност да се доближите до мечтата си за бременност.

Когато планираме зачеване, подготовката на тялото за оплождането и периода на бременността е от ключово значение! Подобно на градинаря, който рано напролет подготвя почвата, за да могат семената да поникнат успешно, и ние трябва да подготвим телата си, за да създадем най-добрите условия за зачеване и износване на здраво дете.



Дайте на тялото си допълнителна подкрепа с капсулите Ovary Care.Тази формула съчетава Мио-инозитол и Caronositol®️ (Д-хиро-инозитол). Те са в оптималното за организма съотношение 40:1. Добавени са също витамин D и активна форма на фолиева киселина, за да осигурят цялостна подкрепа.Ovary Care помага по естествен начин:за хормонален баланс,регулиране на менструалния цикъл,поддържане на здравето на яйчниците, особено при състояния като СПКЯ (синдром на поликистозни яйчници),и за доброто функциониране на останалите репродуктивни органи.




Източници и литература

Billings, E. and Westmore, A. (2008). The Billings Method: Using the Body’s Natural Sign of Fertility. 16th Edition. Melbourne: WOOMB.

Briden, L. (2022). Are You Eating Enough to Get a Period? The Period Revolutionary, [online] Available at: https://www.larabriden.com/blog/page/3/ [Accessed 29 Sept. 2022].

Bussell, L., Heller, B., and Quinn, T. (2010). Fully Fertile: A Holistic 12-Week Plan for Optimal Fertility. Vermont: Inner Traditions – Bear & Company.

Goodman, J. (2020). Kako preživeti v toksičnih časih? Translated by Korošec, I.L. 1st Edition. Ljubljana: Vida, d.o.o.

Hillgers, T.W. (2010). The NaPro Technology Revolution: Unleashing the Power in a Woman's Cycle. New York: Beaufort Books.


Препоръчваме
background
Ovary Care
120 Капсули
В наличност

Ovary Care е хранителна добавка, която комбинира естествени съставки като джинджифил и коензим Q10, за да подпомогне енергийния метаболизъм и да регулира възпалителните процеси в организма.Подходящи за жени със синдром на поликистозните яйчници (СПКЯ).

От 210.00 лв. От 52.50 лв. Спестявате 157.50 лв.
Прочетете повече
Тетания е състояние, характеризиращо се с мускулни крампи и спазми, най-често поради недостиг на магнезий.
Недостигът на магнезий е сериозен здравословен проблем, който засяга до 60% от населението и може да доведе до състояние, ...
Пропускливи черва – скритият виновник за хроничните възпаления и автоимунните заболявания
Пропускливите или раздразнени черва означават, че чревната стена е увредена, което позволява на частично несмлени хранител...
Вагинални възпаления
Вагиналните възпаления са често срещан здравословен проблем при жените. Около 75% от жените се сблъскват поне веднъж в жив...