ВСИЧКО, КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ВАГИНАЛНАТА МИКРОБИОТА (+ как най-ефективно да предотвратите и премахнете интимните инфекции)
Значението на балансираната бактериална флора за женското здраве и как да се предпазим от интимни инфекции.

Нека първо се запознаем с основните неща. Какво е микробиота, колко микробиоти имаме и как са съставени те?


ЖЕНИТЕ ИМАТ ДВЕ МИКРОБИОТИ: ЧРЕВНА И ВАГИНАЛНА


Чревният микробиом е най-голямата симбиотична екосистема в тялото ви. Състои се от милиони и милиони бактерии (добри и лоши), които оказват влияние върху имунната ви система, храносмилането, усвояването на хранителните вещества, психическото състояние и вагиналното здраве.

Но чревният микробиом не е единственият, за който трябва да се грижите.

В допълнение към чревната микробиота жените имат още една: вагинална микробиота. След червата, в нея има повече бактерии, отколкото където и да било другаде в тялото.

Вагиналната микробиота е екосистемата от бактерии, живеещи във влагалището. Подобно на червата, тя е съставена от пробиотични (добри) бактерии и малък брой патогенни (лоши) бактерии, които живеят в хармония. Ако лошите преобладават, могат да причинят проблеми с възпаления.



Видовете и броят на тези бактерии варират леко при хората, но здравословният вагинален микробиом се състои предимно от бактерии, наречени Lactobacillus.

Цели 95% от вагиналната флора се състои от следните видове бактерии Lactobacillus:

▫️ Lactobacillus reuterij

▫️ Lactobacillus rhamnosus

▫️ Lactobacillus crispatus

▫️ Lactobacillus gasseri

▫️ Lactobacillus iners

▫️ Lactobacillus jensenii


Лактобацилите осигуряват подходяща среда във влагалището

Лактобацилите, заедно с други полезни бактерии, се грижат средата във влагалището да е подходяща за тяхното оцеляване.


Те правят това по два начина:


Производство на млечна киселина

Лактобацилите ферментират гликогена, за да произвеждат млечна киселина. Млечната киселина понижава и поддържа рН и гарантира, че средата във влагалището винаги е леко кисела. Това предотвратява развитието на дрожди, лоши бактерии и други патогени, които предпочитат по-лкална среда.


Производство на водороден пероксид и бактериоцини

Тези вещества потискат растежа на патогенни щамове бактерии и дрожди, които могат да нарушат естествения баланс на вагиналния микробиом.


Състоянието и балансът на бактериите във влагалището се променят с напредването на възрастта на жената в зависимост от хормоналния ѝ (дис)баланс и последващите промени в рН на влагалището.


ВАГИНАЛНАТА МИКРОФЛОРА СЕ ПРОМЕНЯ ПРЕЗ РАЗЛИЧНИ ПЕРИОДИ ОТ ЖИВОТА.


Раждане и детство

При раждането вагината е стерилна. По време на раждането или малко след раждането първите бактерии започват да колонизират вагиналния микробиом (момичето ги получава от майка си). Тези бактерии обикновено са от рода Bifidobacteria. В ранна детска възраст рН във влагалището е неутрално или леко алкално.


Пубертет

Пубертетът настъпва при първите големи хормонални промени. Естрогенът започва да се повишава, което води до високи нива на гликоген в лигавицата на влагалището. Увеличава се и броят на добрите бактерии от рода Lactobacillus, които предизвикват производството на млечна киселина чрез ферментация на гликогена. Това предпазва влагалището и неговото рН и го предпазва от инфекции.


Репродуктивни години и бременност

По време на репродуктивния период балансът на бактериите във влагалището може да бъде повлиян както от менструацията (хормоналните колебания и менструалното течение предизвикват промени в рН), така и от бременността. Също така по време на бременността вагиналната микрофлора се променя, за да се предпази от пренасяне на лоши бактерии в матката.


Менопауза

Спадът на естрогена, който води до менопаузата, е друг важен момент, който оказва голямо влияние върху състоянието на вагиналната микрофлора. Липсата на естроген намалява популацията на добрите бактерии и повишава рН на влагалището. Подобни промени, в допълнение към вагиналните инфекции и инфекциите на пикочния мехур, могат да доведат и до вагинална сухота.


Всички тези промени могат да допринесат за повишен риск от развитие на възпаление. Но различните етапи от живота не са единствените неща, които увеличават риска от възпаление ...

ЗА ПРОМЕНИТЕ ВЪВ ВАГИНАЛНАТА МИКРОБИОТА ЧЕСТО СА ВИНОВНИ И:


Стрес

Продължителното излагане на стресови ситуации стимулира производството на кортизол. Хормонът на стреса никога не спада, а остава висок през цялото време. Това се отразява на нивото на гликогена във влагалището, което от своя страна позволява развитието на патогенни бактерии.


Приемане на антибиотици

Въпреки че антибиотиците често се използват за лечение на вагинални инфекции (бактериална вагиноза и инфекции на пикочния мехур), за съжаление те унищожават и добрите и полезни бактерии, които биха ви предпазили от нови инфекции в бъдеще.


Неправилна хигиена

Сапуни с неподходящо рН, силни парфюми и други добавки нарушават естествения баланс на бактериите и повишават рН. рН във влагалището трябва да е леко киселинно, тъй като алкалната среда насърчава развитието на патогенни, вредни бактерии.


Захар и преработени храни

Захарта и преработените храни подхранват лошите бактерии, които след това изместват добрите бактерии. Най-известната от тях е кандида, която може да се развие при консумация на твърде много захар и преработени въглехидрати.


А какво се случва, когато балансът се наруши?


АКО БРОЯТ НА ЛАКТОБАЦИЛИТЕ НАМАЛЕЕ, ВАГИНАТА СЕ ПРЕВРЪЩА В МЯСТО ЗА РАЗМНОЖАВАНЕ НА БАКТЕРИИ И ИНФЕКЦИИ.


Ако броят на лактобацилите намалее и рН на влагалището се наруши, то се превръща в благоприятна среда за размножаване на бактерии и инфекции.


Лактобацилите се нуждаят от леко кисела среда, за да живеят, така че подходящо е вагинално рН от 4,5 или по-малко. Ако обаче рН се повиши и във влагалището се създаде алкална среда, лактобацилите вече не могат да оцелеят, докато това е среда, в която лошите бактерии се размножават по-бързо.


А когато това се случи, е много вероятно да развиете едно от двете най-често срещани възпаления, които засягат жените:


Бактериална вагиноза

Това е най-често срещаната вагинална инфекция, която засяга жените от пубертета до 44-годишна възраст. Всяка трета жена се разболява от бактериална вагиноза поне веднъж в живота си.

Бактериалната вагиноза се причинява от свръхрастеж на патогени и се разпознава по сиво, воднисто течение и лоша миризма.

Гъбично възпаление

Това е инфекция с дрожди, най-често от семейство Кандида. Гъбичните инфекции са изключително широко разпространени, като се появяват в пубертета, по време на бременност, по време на менструация и по-късно, когато настъпва менопаузата.

За разлика от бактериалната вагиноза, гъбичната вагиноза е придружена от секрет без мирис, но е още по-неприятна заради силния сърбеж.

Когато възпалението започне, вашият лекар ще ви предпише антибиотици (ако става въпрос за бактериална вагиноза), кремове, вагинални глобули или почистващи пяни.

Всички тези продукти временно облекчават проблема, но рано или късно той се завръща в по-тежка форма.


ЗАЩО АНТИБИОТИЦИТЕ, ГЛОБУЛИТЕ И КРЕМОВЕТЕ ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ВЪЗПАЛЕНИЯ НЕ СА ДЪЛГОСРОЧНО РЕШЕНИЕ?


Нито антибиотиците, нито кремовете могат да осигурят баланс на вагиналната микрофлора в дългосрочен план - напротив, те могат да имат отрицателен ефект върху естественото рН на влагалището, като попречат на добрите бактерии, лактобацилите, да растат и да се развиват. От друга страна, антибиотиците унищожават добрите бактерии, които след лечението предизвикват хаос в червата.



Как да предотвратите тези заболявания?


5 ОСНОВНИ НЕЩА, КОИТО БАЛАНСИРАТ ВАГИНАЛНАТА МИКРОФЛОРА И ПОМАГАТ ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА ВЪЗПАЛЕНИЯ В ДЪЛГОСРОЧЕН ПЛАН


Осигуряване на подходяща интимна грижа

Вагината е самопочистващ се орган и не е необходимо да нарушавате естествения процес, като използвате силни химикали, предварително опаковани кърпички. Ако искате да използвате сапун, изберете такъв, който има подходящо рН.


Избягвайте да носите много тесни дрехи и синтетично бельо

Бельото, изработено от синтетични материали, също е често срещан причинител на възпаления. Тъй като те не пропускат въздух, в комбинация с тесните дрехи създават топла, тъмна и влажна среда, която е идеална за развитието на бактерии.


Яжте разнообразна храна

Яжте разнообразна храна с много пресни плодове и зеленчуци, качествени протеини и пълнозърнести зърнени храни. Препоръчвам ви да ограничите приема на захар и преработени храни, тъй като те подхранват "лошите" бактерии, които могат да се развиват по-ефективно.

Погрижете се за здрава чревна микрофлора

Чревният тракт е не само в основата на имунната система, но има и важно влияние върху здравето на пикочно-половите пътища. Тъй като при жените всичко е толкова близко "там долу", дисбалансът на бактериите в червата може да предизвика проблеми с вагинални възпаления, а също така е отговорен и за възпаленията на пикочния мехур.


Приемайте пробиотици, съдържащи лактобацили, за да поддържате естествения баланс във влагалището

Подобно на чревната микрофлора, можете да се грижите за вагиналната си микрофлора, като приемате микробиологични култури, които помагат за поддържане на правилния баланс на бактериите във вагината. Тъй като влагалището е населено предимно с бактерии от рода Lactobacillus, уверете се, че избраните от вас пробиотици съдържат подходящи култури.




Ако прочетете внимателно последните две точки, ще видите колко е важно да се грижите и за двете най-големи микробиоти: чревната и вагиналната, за да предотвратите и облекчите възпаленията. 




ЧРЕВНАТА И ВАГИНАЛНАТА МИКРОФЛОРА ОБЩУВАТ ПОМЕЖДУ СИ

Лактобацилите преобладават във вагината, но се срещат и в червата.

Там те представляват малка популация, но имат много голямо влияние. Те поддържат баланса и предотвратяват развитието на "лоши" бактерии като E.коли и стрептококи. Ако броят им в червата е намален, това позволява на патогенните бактерии да се размножават.

Освен това здравословният чревен микробиом съдържа полезни бактерии, които произвеждат късоверижни мастни киселини, които поддържат лигавицата на червата здрава и по този начин предотвратяват възпаленията.

Влагалищната и чревната микробиота не само споделят един и същ вид бактерии, но и постоянно "общуват" помежду си.

Те правят това по два начина:

1. общуват поради близкото си разстояние "там долу", което позволява чревните бактерии да се пренасят във влагалището и обратно.

2. червата могат да общуват с влагалището и по-непряко, тъй като здравите черва могат да намалят възпалението в целия организъм, а по-малко възпаление в организма означава по-малко възпаление във влагалището.

Така че, ако искате да се справите ефективно с възпалението и да си осигурите дългосрочни резултати, най-важното е да поддържате както вагиналната, така и чревната микрофлора с лактобацили.

Можете да направите това с уникалната смес от микробиологични култури на Her Biotic.


HER BIOTIC - СМЕС ОТ МИКРОБИОЛОГИЧНИ КУЛТУРИ, СЪЗДАДЕНА ЗА ЖЕНИ

Her Biotic се състои от 6 пробиотични щама Lactobacillus:

Lactobacillus plantarum

Lactabacillus plantarum оцелява много дълго време в стомаха, където изпълнява редица функции, които спомагат за регулиране на имунитета и контролиране на възпаленията в червата. Той укрепва чревната лигавица, като отблъсква потенциалните патогени, които биха могли да я компрометират и по този начин да навлязат в кръвообращението. 

Друга хубава характеристика на L. Plantarum във връзка с мозъка е, че може бързо да усвоява вредните протеини, като буквално намалява възпалителния отговор. И още нещо! Този приятелски щам има необичайна способност да усвоява и поддържа нивата на важни хранителни вещества, като омега-3 мастни киселини, витамини и антиоксиданти.

Lactobacillus Acidophilus

Непатогенна грам-положителна бактерия, която извършва млечнокисела ферментация. Естествено се среща в устата, храносмилателния тракт и вагината. L. acidophilus е важен член на нормалната вагинална флора. Лигавицата на влагалището съдържа големи запаси от гликоген, който преминава във влагалището чрез излющване на клетките. L. acidophilus обаче разгражда гликогена и образува млечна киселина чрез процеса на млечнокисела ферментация. Той има и противогъбично действие върху Кандидата (Candida albicans). В тънките черва той произвежда редица вещества, които унищожават патогенните микроби (айдофилин, лактодин и др.). 

Lactobacillus Fermentum

Доказано е, че L. fermentum намалява тежестта на инфекциите на стомашно-чревния тракт и горните дихателни пътища. Той не предизвиква възпаление и има имуномодулиращи свойства. L. fermentum е един от полезните щамове, добавяни към специални менструални тампони, богати на микробни култури. Той има положителен ефект и върху раздразнената, увредена или възпалена кожа.

Lactobacillus Rhamnosus

L. rhamnosus намалява риска от инфекции на горните дихателни пътища. В случай на остър гастроентерит щамовете L. rhamnosus се използват за лечение на диария. Той помага при вагинални възпаления.

Lactobacillus Reuteri

Lactobacillus reuteri помага при диария, причинена от прием на антибиотици. Очевидно подпомага здравето на зъбите, като унищожава Streptococcus mutans - бактерията, отговорна за кариеса. Този щам също така поддържа здравето на венците и участва в подобряването на гингивита. Той помага за предотвратяване на много често срещани инфекции, които ни застрашават в ежедневието.

Her Biotic съдържа и пробиотичния щам Bifidobacterium, който е много добре познат и популярен щам, когато става въпрос за общата устойчивост на организма. Той повишава имунитета, регулира нивата на холестерола в кръвта, допринася за здравословното развитие на организма, има благоприятен ефект срещу стареенето и оказва благоприятно въздействие при чернодробни и коремни проблеми.



Към сместа сме добавили и Д-маноза и екстракт от червена боровинка, така че Her Biotic се доказва както в превенцията, така и в облекчаването на проблемите, след като възпалението се е появило.




Ние препоръчваме
background
3 reviews
Her Biotic
30 Капсули
В наличност

/ Достатъчни за 30 дни / 1,53лв. на ден

Уникалната формула на Her Biotic е създадена с мисъл за жените, за да им помогне в преодоляването на специфични здравословни проблеми.

В Her Biotic сме комбинирали 6 пробиотични щама, които активно подпомагат женското здраве и се борят с различни женски заболявания. Доказано е, че пробиотичните култури възстановяват баланса на чревната и вагиналната флора и притежават антимикробни свойства. Тази формула е подходяща както за млади момичета, така и за зрели жени.

Her Biotic не е препоръчителен за бременни жени и кърмачки. За този период предлагаме специално разработения продукт Natal Biotic, който е съобразен с нуждите на бъдещите и кърмещи майки. 

От 45.99 лв.
Свързани статии
Пропускливи черва – скритият виновник за хроничните възпаления и автоимунните заболявания
Пропускливите или раздразнени черва означават, че чревната стена е увредена, което позволява на частично несмлени хранител...